My curiosity if meal groups are cheaper than grocery stores? Mathematics did to find out that

Photo of author

By [email protected]


It is not a secret that grocery prices are high. with Definitionsaccident Birds associated with eggs It is expected that global grocery prices for stability will do Jump up to 3.3 % this yearAccording to the US Department of Agriculture.

Influential costs on everything from meat to maple syrup have people looking for money -saving foods and meal groups, which once is a heavy alternative to grocery shopping, a sudden option. In an attempt to keep subscribers, Blue Apron recently announced the freezing of prices for 6 months. Make me wondering if meal groups are now cheaper than buying the same groceries for dinner.

Services of meal group such as Eachand Blue Square or Helofresh It is known for the help of people who are busy saving time Eat betterBut I collected the numbers to see if any of the best meal delivery services can save you money compared to the weekly supermarket.

Meal groups for the purchase of grocery

The cost per meal (average plan) The cost of the same ingredients in the grocery store
Each 6 dollars $ 5.40
Blue Square 10 dollars 9.75 dollars
Helofresh 9 dollars 6.55 dollars

After limiting many ingredients lists for various recipes, I found that some meal groups are the same price or in some cases, even cheaper than Grocery shop Depending on the service you recruit and the meals you choose.

Here is a collapse and how I got these numbers.

How did mathematics do

Above the shoulder of the woman's shoulder, with a group of beef in a supermarket.

It was placed on the mathematics hat to see if the meals groups are actually a good deal in 2025.

Oscar Wong/Getty Pictures

To find out how much the blue apron, helofesth and everyplate cost meals, you have priced the ingredients for two real descriptions guaranteed in a standard subscription.

When choosing groceries, I used the cheapest copy of the same element or the like I can find in the store store, a budget grocery store in my area. Since the meal tool recipes only include the amount of ingredients needed, you have cost the cost through the amount of what you will actually use to get a recipe, not the full price of the bottle, jar, box or bag.

I chose the inorganic basic items unless it is determined otherwise on the meal group recipe card or web site.

How did you choose recipes

Steak dinner

I have chosen the recipes of meat and seafood slices for comparison because they represent the best value in most of the lists of the meal group.

David Watsky/CNET

If you are looking for meal groups k The value suggestionYou should be smart about the recipes you choose. Steak, chicken and fish tend to be more expensive to cook at home than vegetable meals, so I chose specifically the recipes of displaying these proteins. (I also recommend benefiting from it if you are registering for a service).

Not all services include meat slices recipes without additional fees, but Helofresh and Blue Apron do. The blue apron usually provides at least at least a somewhat sophisticated beef pieces sirloin steak With no additional fees.

Helofresh offers a description or two per week, but it is usually Cut Like Chuck steak. Seafood options are limited with primary hell, but I found a Paramondi recipe In this week’s list, in addition to Ranch meat slice with Caesar salad.

Budget -friendly services including each plate usually does not provide meat slices or seafood, which is the way that keeps prices low. To analyze each plate, I chose a Cherry meat meat and Pork recipe.

Blue Apron offers the best value

Salmon blue apron

Blue Apron cuisine recipes, including a steak, salmon and salmon, are installed that they are excellent in 2025.

Blue Square

Blue Square It has the most high -end recipes of the three you chose to analyze. I have chosen a recipe with a segment of the sea slice and another with a fresh fillet of solid salmon.

When I priced grocery stores to provide these meals, I recorded at $ 11.26 and $ 8.23, respectively, with an average price of $ 9.75 per meal. Both meals have proven to be more expensive to buy in the supermarket of the cost of $ 8 per blue (cheaper) plan.

Although this looks good, the biggest Blue Apron plan is five meals group per week with four classes each, and it is likely to be practical for most people. If you choose a reasonably more size plan – let’s say three recipes for meals with four classes each – the price is turned for each meal to $ 9.50. This is still cheaper than the cost of buying groceries, but just a little.

Add the weekly charge cost of $ 11 and the blue apron crawls the grocery purchase cost, but only a little. When you think about the comfort provided by the meal group, it is difficult to say that Blue Apron is not a good value in 2024.

Blue apron for grocery purchase

The thickness of salmon with feta, couscous and vegetables
ingredients: It costs:
Solid salmon fillet, 10 ounces 11.50 dollars
Couscous pearls, 1/2 cup $ 2
4 oz. Grape tomato $ 1.25
1 red onion $ 1.29
Crushed pepper chips 0.10 dollars
Vita cheese, 1/2 ounce $ 2
Spice mix, 1 tablespoon 0.25 dollars
Green beans, 6 ounces $ 3
Grunted sunflower seeds, 2 tablespoons 0.50 dollars
Niçoise olives, 1 ounce 0.64 dollars
the total: 22.53 dollars
For each meal: 11.26 dollars
Meat meat slice with green beans and sweet potatoes
ingredients: It costs:
2 meat slices, 11 ounces 7 dollars
Goyelo Chile pepper sauce, 1/3 cup $ 1
Lime, 1 0.50 dollars
Pepitas raw, 2 tablespoons 0.59 dollars
Cotija cheese, 2 tablespoons $ 0.60
Sweet potatoes, 1 pounds $ 3
Green beans, 6 ounces $ 3
Smoke spices, 1 tablespoon 0.25 dollars
Garlic, 2 cloves $ 0.20
Sauce Worsesstrire, 2 tbsp 0.46 dollars
Total cost: 16.55 dollars
For each meal: 8.23 dollars

Hellofresh was the worst value, but not much

Hello fresh bags on the meter

Hellofretsh sets cost $ 10 per meal, but about $ 6.50 per meal if you want to buy groceries yourself.

Helofresh

Helofresh The service group service may be the most popular, but it was also the worst value for the three. I chose the Paramondi recipe and a Chuck meat meal meal for comparison with local grocery prices.

Through my accounts, you will cost Helofresh sets only 6.55 dollars For each service to buy groceries and make meals yourself. This is about 2.50 dollars cheaper than the 9 -dollar Hellofresh meal plan, amounting to $ 9 per meal, and this is all before the collaboration at a weekly delivery cost of $ 11. If you will publish these shipping fees across two or three groups of meals, the cost of each actual service reaches $ 11 to $ 12.

Helofresh may have one of the largest menu per week of meal sets and an easy -to -use demand interface, but as it turned out, the common service does not provide a great value like other meal group companies.

Helofresh for the purchase of groceries

Paramondi with lemon and zucchini carrots
Component: It costs:
Paramondi, 10 ounces 7.56 dollars
Islands, 12 ounces $ 1.50
Lemon, 1 0.57 dollars
Cumin, 1 teaspoon 0.23 dollars
Israeli couscous, 2.5 ounces 0.75 dollars
Coriander, ¼ ounce $ 1
Garlic, 2 cloves $ 0.20
Hot pepper chips, 1 teaspoon 0.23 dollars
Vegetable stock focus, 1 package $ 1
the total: 13.04 dollars
For each meal: 6.52 dollars
Blasik
Component: It costs:
Potatoes, 12 ounces $ 1.50
Lemon, 1 0.57 dollars
Italian spices, 1 tablespoon 0.50 dollars
Garlic powder, 1 tps 0.23 dollars
Farm steak, 10 ounces 6 dollars
Mixed vegetables, 2 ounces 0.70 dollars
Caesar sauce, 1.5 ounces 0.45 dollars
Croutons, 2 ounces $ 1.00
Parmesan cheese, 3 tablespoons $ 1.50
Balm breed, 5 teaspoons 0.80 dollars
the total: 13.17 dollars
For each meal: 6.59 dollars

Almost each plate is like buying grocery

Ingredients for three meals in the box

Each meal collections were recorded at $ 5.40 per meal when the ingredients were purchased in the store. This is just hair cheaper than service, which makes it a great value if you are trying to save time and energy.

David Watsky/CNET

Each Two meal groups cost $ 4.98 and $ 5.82 when purchasing a selective in the grocery store, which is medium $ 5.40. This is only less than 60 cents of the price of services in each panel’s meals groups, which costs $ 6 per service regardless of the plan you choose.

Add the cost of 10 dollars for each box and creek the cost of a meal set slightly, but it is still at the same price of buying all groceries on your own.

The men’s lists for the everyplate meals are not very much in the way of meat slices or seafood until you expect more budget -friendly proteins such as chicken slices, ground beef and pork. It is also easy to make and consent meals for each plate, making it the best cheap meal meal set service in 2024.

Each plate for the purchase of groceries

Cherry meat balls with zucchini and mashed potatoes with garlic
ingredients: It costs:
Potatoes, 12 ounces $ 1.50
White bread, slice 2 0.50 dollars
Zucchini, 1 $ 2
Cowed meat, 8 ounces $ 3.50
Cherry jam, 1 ounce 0.85 dollars
Garlic powder 0.10 dollars
Skin cream, 4 ounces $ 1
Soy sauce, 1 ounce 0.50 dollars
the total 9.95 dollars
For each meal $ 4.98
Cut the pottery pork with potatoes and carrots
ingredients: It costs:
Islands, 12 ounces $ 1.50
Potatoes, 12 ounces $ 1.50
Yellow onions, 1 $ 1
Green onions, 2 0.50 dollars
Bone pork slices, 10 ounces $ 4.93
Chicken Center concentration $ 1
cayenne pepper 0.25 dollars
Skin cream, 4 ounces $ 1
the total 11.63 dollars
For each meal $ 5.82

To get the maximum benefit from delivering meals, see my guide to Hacking a subscription in the delivery of the meal in 2025.





https://www.cnet.com/a/img/resize/429cc5ab6c2c88b546783524babfec16b5a32581/hub/2025/01/13/500e503f-dc35-4efe-8905-584e1ba94e36/screenshot-2025-01-13-at-4-15-16pm.png?auto=webp&fit=crop&height=675&width=1200

Source link

Leave a Comment